Nowy wystrój wnętrz we współpracy z projektantem od A do Z

Teoretycznie architekt wnętrz znany jest jako specjalista do urządzania danej przestrzeni. W swojej pracy taki pracownik kieruje się inwencją twórczą, a także swoim doświadczeniem oraz wiedzą techniczną. Tego typu osoba powinna przede wszystkim pamiętać o potrzebach domowników, funkcjonalności oraz dobrym wykończeniu domu, mieszkania. Jak więc dobrze wykonać projekt, a także jak powinna przebiegać udana współpraca z klientem?

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Projektant wnętrz na co dzień w swojej pracy zajmuje się projektowaniem wnętrz wykonując rysunek, który przedstawia układ pokoi znajdujących się w domu lub mieszaniu oraz różne pomysły zagospodarowania i wyposażenia ich. Ważne by cena za wykonanie wszystkich zaprojektowanych aspektów nie przekraczała kwoty, jaką możemy przeznaczyć na remont lub budowę, a także byśmy byli zadowoleni z miejsca, w którym będziemy przebywać na co dzień.  

Czy rola projektanta wnętrz ogranicza się do wyboru drogich farb i kosztowych mebli?

Jednak rola architekta wnętrz nie opiera się tylko na tym, aby w przemyślany i ciekawy sposób wyposażyć wszystkie pomieszczenia, ale także dopasować aranżację do potrzeb i możliwości konkretnego inwestora. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, po co komu dany projekt wnętrza jak najzwyczajniej kogoś nie będzie stać i nie zostanie on zrealizowany. Zachowanie spokoju i inteligentne podejście do zlecenia zawsze będzie kluczem do sukcesu. Często trzeba czytać również między słowami, by dobrze zrozumieć oczekiwania klienta. Także wiele informacji należy przefiltrować i uznać za abstrakcje, gdyż nie wszystko da się zaprojektować lub wykonać. 

Pierwsza rozmowa fundamentem owocnej współpracy

O tym etapie podczas współpracy z klientem architekt nie może zapomnieć. Klient dodatkowo podczas rozmowy może dowiedzieć się więcej na temat działalności projektanta,  a także powinien on pokazać swoje portfolio. Pracownik dostaje od kupującego projekt podczas rozmowy informacje na jego temat, które są zapisywane w formie zadań, jakie będzie trzeba wykonać w celu otrzymania kasy za zlecenie. Ważne są takie kwestie jak wielkość, ilość pomieszczeń, a także liczba osób znajdująca się w domu lub pokoju. Często architekt może też zaproponować jakieś rozwiązanie, które może być zaskoczeniem dla inwestora i będzie potrzebować on czasu na przemyślenie wszystkich aspektów. Lepiej jest poczekać niż podjąć na szybko decyzje i po realizacji projektu mieć, ale do zmian, jakie zaszły w danych pomieszczeniach. Warto także samemu spojrzeć na wykonany przez architekta szkic, gdyż każdy z nas ma prawo popełnić błąd, a my możemy go znaleźć. Tego typu usługa może kosztować od 50 do 100 zł za mkw.