Miażdżyca

Miażdżyca to jedna z chorób przewlekłych, która swoim zasięgiem obejmuje głównie naczynia krwionośne. Inaczej można o niej powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju proces zapalny, który dotyka w przeważającej mierze duże i średnie tętnice. Dlaczego? Ze względu na odkładający się w tych miejscach cholesterol – zbyt duża ilość sprzyja rozwojowi choroby, jaką jest właśnie miażdżyca.

O miażdżycy słów kilka

Jej cechą charakterystyczną jest zbyt duża akumulacja utlenionych cząsteczek cholesterolu, a także wszelkich włóknistych elementów gromadzących się w błonie wewnętrznej tętnicy. Jaki jest tego skutek? Głównym i najczęstszym z nich jest zawał serca. Nieprawidłowe zmiany w naczyniach w wielu przypadkach diagnozuje się już w dzieciństwie. Dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy już od najmłodszych lat wpajali naszym dzieciom zasady zdrowego odżywiania, wprowadzali dietę, a także zachęcali do uprawianie sportów i prowadzenia aktywnego stylu życia. Jeżeli nie wiemy za bardzo, jak sobie z tym poradzić – z pewnością z pomocą przyjdzie nam dietetyk. Co ciekawe, choroba ta powstaje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, którzy są na diecie jarskiej, czyli takiej, w której spożywa się tylko produkty pochodzenia roślinnego. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na fakt, że stosunek węglowodanów względem pożywanego białka (przy niskiej wartości biologicznej białka) jest bardzo wysoki. Powszechnie przyjmuje się, że miażdżyca jest chorobą, która w najszybszym tempie rozwija się u tych osób, którzy mają w swojej diecie zbyt dużą ilość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Ważne, abyśmy pamiętali o tym, że tłuszcze powodują rozwój miażdżycy, ale tylko w przypadku obecności węglowodanów.

Jakie są objawy miażdżycy?

To częste schorzenie, ale u każdego rozwija się w różnym tempie, posiada odmienne stopnie zaawansowania. Może rozwijać się już we wczesnym dzieciństwie, wszystko uzależnione jest od ekspozycji danej osoby, jej organizmu na czynniki ryzyka. Ze względu na fakt, że nasze tkanki nie są dotlenione możemy dostrzec, że nieustannie jesteśmy zmęczeni, trudno nam się skoncentrować, mamy również problem z zapamiętywaniem wielu rzeczy. W niektórych przypadkach, a jest ich naprawdę niewiele, zbyt duże ilości trój glicerydy i cholesterolu mogą być widoczne przez naszą skórę. Jak? Otóż tworzą żółte zgrubienia, najczęściej w okolicach powiek, w zgięciu łokcia czy pod piersiami. Niekiedy mogą one powodować obrzęk. Jeżeli do niego dochodzi to przeważnie jest to obrzęk kończyn dolnych. Innym charakterystycznym objawem jest silny ból w okolicy klatki piersiowej. Zdarza się, że może on się pojawić już przy pierwszym niewielkim wysiłku, np. wejściu po schodach na 1. piętro, szybkim marszu.
Nigdy nie lekceważ takich objawów. Niezwłocznie udaj się do lekarza i wykonaj badania. Zdrowie masz tylko jedno!

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym https://mamcisnienie.pl.

,