Gdańsk – miasto i jego atrakcje

Gdańsk to niespełna półmilionowe miasto w województwie pomorskim, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród turystów z całego świata.

W październiku ubiegłego roku, Gdańsk znalazł się na liście 15 europejskich miast, które warto odwiedzić do czego z pewnością przyczyniła się niezwykła architektura oraz historia tego miasta.

Do miejsc, których nie można przegapić zalicza się z pewnością gdańska starówka, Muzeum II Wojny Światowej oraz Bazylika Mariacka. Ale to nie wszystko!

Gdańsk – Miasto Wolności!

Tak brzmi hasło promujące miasto i rzeczywiście trafia ono w punkt, ponieważ Gdańsk z wolnością mocno jest związany. To właśnie tutaj rozgrywały się najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ nie tylko na Polską historie, ale i na dzieje całej Europy (Sierpień roku 1980, strajk w stoczni Gdańskiej i powstanie Solidarności).

Co warto zobaczyć będąc w Gdańsku?

  1. Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym Gdańsku. Wybierając się tam na spacer należy być przygotowanym nie tylko na piękne widoki i mijanie po drodze wielu zabytków (np. Żuraw czy też Zielona Brama Głównego Miasta), ale także dość spore tłumy wokół nas. Warto tutaj dodać, że rzeka Motława w średniowieczu pełniła bardzo istotną rolę w transporcie wodnym.

2. Brama Żuraw

Z powodu istnienia zagrożenia najazdu przez łupieżców od strony rzeki wznoszono mosty w formie żurawi lub jednoklapowe. Jednym z nich jest XV wieczny gdański Żuraw, który jest częścią Bramy Szerokiej.

3. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika to obowiązkowy punkt zwiedzania atrakcji w Gdańsku. Jest to najstarsza i zarazem jedna z największych ceglanych świątyń na świecie, która pomieścić może nawet 25 tysięcy osób! Znajduje się tam również rekonstrukcja 13-metrowego zegara astronomicznego. Istnieje również możliwość wejścia na wieżę kościoła, skąd można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

4. Dwór Artusa

Wzniesiony w połowie XIV w. i położony na Trakcie Królewskim, służył niegdyś jako miejsce spotkań elitarnych mieszkańców miasta. Dziś można w nim obejrzeć wiele ciekawych eksponatów.

5. Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna

Tuż przed Dworem Artusa znajduje się fontanna Neptuna, która powszechnie uważana jest za symbol miasta. Fontanna Neptuna to atrakcja tak charakterystyczna dla Gdańska, iż pojawia się ona chyba najczęściej na widokówkach.

6. Zabytkowa Hala Targowa

Przepiękna budowla, w którym co ciekawe do dziś kwitnie handel na różnego rodzaju stoiskach.

7. Stadion piłkarski w Gdańsku

Na koniec coś dla miłośników piłki nożnej. Dla kibiców obowiązkowym punktem będzie oczywiście Stadion Energa Gdańsk, czyli arena zmagań piłkarskich podczas mistrzostw europy rozgrywanych w naszym kraju i jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie. Wybudowany za ponad 850 milionów złotych stadion może pomieścić 41 tysięcy widzów i trzeba przyznać, że konstrukcja robi na prawdę ogromne wrażenie.

Oczywiście ze względu na niezwykle bogatą historię Gdańska wartych do obejrzenia miejsc jest zdecydowanie więcej.

Zachęcamy zatem wszystkich do odkrywania uroków tego nadmorskiego miasta.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *