Szczecin – miasto i jego atrakcje

Szczecin to miasto położone nad Odrą w województwie zachodniopomorskim. Jest to stolica i największe miasto tego województwa. Szczecin jest także trzecim miastem pod względem powierzchni i siódmym pod względem liczby ludności w Polsce. Miasto leży także nad jeziorem Dąbie i przy granicy z Niemcami. Szczecin jest oddalony o 65 km od morza w linii prostej i znajdują się w nim port morski oraz stocznie. Szczecin posiada również mnóstwo zabytków i miejsc kultury- m.in. opery muzea i teatry (często Szczecin jest nazywany „miastem teatrów”, ponieważ działa tam 6 teatrów publicznych i kilka teatrów prywatnych)

Będąc w Szczecinie warto zobaczyć/ odwiedzić:

  • Zamek Książąt Pomorskich, który był kiedyś siedzibą książąt z dynastii Gryfitów i w którym dziś mieści się m.in. opera i muzeum.
  • Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, której nowy gmach wygląda jak góra lodowa- przykuwa wzrok dzięki strzelistym bryłom i przeszklonej fasadzie uzupełnionej o świetlne iluminacje.
  • Bazylikę Archikatedralna, będąca jednym z cenniejszych i piękniejszych zabytków miasta (historia tej świątyni sięga XII wieku).
  • Wały Chrobrego, z których można podziwiać panoramę na port i Odrę (tarasy widokowe leżą 19 metrów na poziomem brzegu odrzańskiego i mają 500 metrów długości).
  • Podziemne trasy turystyczne, które są rekonstrukcją schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej. Schron posiada 1900 m2 powierzchni do zwiedzania, a najdłuższy korytarz ma ok. 100 metrów.
  • Najstarsze kino na świecie założone przez Alberta Pietzke’a o nazwie „Helion”- pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku (po remoncie w 2002 roku, kino wciąż wyróżnia się swoim klimatem, mimo, że został wyposażony w nowoczesny sprzęt).
  • Muzeum Techniki i Komunikacji znajduje się w zabytkowej zajezdni tramwajowej z 1912 roku i można w nim znaleźć m.in. zabytkowe samochody, autobusy, tramwaje, rowery, motocykle oraz sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.
  • Muzeum Narodowe, które jest największym muzeum w Szczecinie i gromadzi zbiory m.in. sztuki dawnej i współczesnej oraz archeologii.
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *